Sigbjørn fra vest og Kai fra øst møttes torsdag kveld på Gaustablikk – rettelse: heretter skal området visstnok hete Gaustatoppen. Markedsføring, skal det vist være. Ihvertfall, vi to møttes torsdag kveld for å gjøre unna viktige arbeider.
Fredag morgen var igjen Kai tidlig oppe for å vente på graver, og igjen skjedde ingenting på morgenkvisten. Men rett nok, utpå dagen ble jeg kontaktet, og befaring og diskusjon om hva som skulle gjøres ble gjort utpå fredagskvelden før skumringen satte inn. Så da får vi håpe det skjer noe før denne vinteren også setter i gang for alvor.
Etter en relativt rolig frokost til oss to å være, satte Sigbjørn i gang med ventilatoren mens Kai gjorde listing på hemsrommet. Ventilatorkappe ble montert, og rist utenpå veggen. Det var mellom et par av turene ut at Sigbjørn kom med refleksjonen. For vinden røsket bra i buskene denne fredagen. Sjøl tynne lister ble fanget av vinden, og var vanskelig å få med seg inn og ut av døra på langs, og ikke på tvers som følge av vinden.
Det skal sannelig livsvilje til for å stå i mot vinden her oppe når vindkulene setter i gang. kraftfulle, og igjen og igjen. Hele dagen til ende blåste det friskt. Da blir det fint å ha varm hytte som en kan sitte inne og følge med på naturkreftene ute. Men trærne, de må pent holde seg ute, og stå så godt i mot de kan.
Etter ventilator var det rekkverk på hemsen på programmet. Sigbjørn var prosjektsjef for det, og klekket ut løsninger for å få minst mulig synlige skruer. I hovedsak gik det ut på å montere håndlist og stolper sammen før sammenmontering.

Sigbjørn i full sving med rekkverk på hemsen.

Fiks ferdig og flott!
Kai ble nesten ferdig med listing på hemsrommet, men arbeidet stoppet opp da det manglet noen metre med hvitmalte, tynne lister. Et kjapt overslag viste at det neppe er overskudd av grå også, så da blir det suppleringskjøp av slike lister til neste tur.
Dermed var det taklister i stua/hovedetasjen. I løpet av lørdag var listene i taket oppe, ferdig sparklet.
Før Sigbjørn reiste lørdag gjorde vi forsøk på å splitte den siste benkeplata til barbenkplate. Da vi nok ikke hadde helt skarpt sagblad, ble dette utsatt til bedre anledning senere.
Søndag brukte Kai i hovedsak til utforinger på baderomsdøra, som den siste døra oppe.

Vel er dørene like høye, men når golvet på badet er løftet 5 cm for påstøp og fliser, blir døra også tilsvarende løftet, også i overkant. Det ble mer synlig når listene kom på plass. Ikke noe innertier, akkurat. Vel, vi får enten venne oss til dette, eller så får vi finne på noe.Vinden løyet utpå fredagskvelden, og kveldssola skinte opp skybankene på Gaustatoppen.
Hej
Jeres fjellhytte i Gaustablikk ser veldig fin ud og området ser spændende ud.
Vi planlægger at besøge Gaustablikk denne vinter (for første gang) og tænkte at I måske var interesseret i at bytte en uge i hytten med en sommerferie i Danmark ved Limfjorden, tæt på Aalborg.
Se mere om sommerhuste på http://www.sommerferie.nu, hus 2162:
http://www.sommerferie.nu/sommerhus/danmark/jylland/drosselvej_7_skellet_ved_limfjorden___se_ogsaa.html
Mvh familien Davidsen